CZYM JEST FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM?

CZYM JEST FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM?


25.01.2016

CZYM JEST FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM?

Źródło: Gazeta Podatkowa

Nowatorską inicjatywą w ramach polityki mieszkaniowej państwa jest Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jest to innowacyjny środek umożliwiający osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom wynajem wykończonych mieszkań bez ryzyka zmiany warunków najmu czy jego nagłego wypowiedzenia. Fundusz jest alternatywą dla kredytu hipotecznego.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie jest bankiem komercyjnym, lecz państwową instytucją finansową, która realizuje m.in. rządowy program MdM. Jak wynika z ustawy będącej podstawą funkcjonowania BGK, do jego zadań należy m.in. wspieranie rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w szczególności budownictwa mającego na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem.

Inicjatywą BGK jest działający w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych Fundusz Mieszkań na Wynajem, który umożliwia osobom fizycznym i przedsiębiorcom wynajęcie wykończonego mieszkania, które od razu nadaje się do zamieszkania. Projekt ten jest alternatywą dla zadłużania się kosztem nabycia własnego „M” za kredyt hipoteczny i ma pomóc zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, które nie spełniają wymogów kredytowych lub nie są zainteresowane zakupem mieszkania. Zasady najmu W przeciwieństwie do MdM czy wynajmu lokali przez gminy, Fundusz działa na zasadach wolnorynkowych, nie wprowadzając szczegółowych kryteriów umożliwiających podpisanie umowy najmu. Przy czym wymagane jest przedstawienie dokumentów potwierdzających zdolność do regulowania opłat związanych z najmem mieszkania, na które składa się czynsz i opłaty eksploatacyjne.

Najemcami mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, które mogą wynająć lokal w celu prowadzenia działalności gospodarczej, na cele mieszkaniowe, czy aby zapewnić lokum pracownikom. Osoba zainteresowana najmem może skontaktować się z Funduszem w celu zweryfikowania możliwości finansowych, obejrzenia lokalu i podpisania tzw. umowy rezerwacyjnej.

W założeniu zaletą programu miały być atrakcyjne ceny najmu, które będą niższe od rynkowych. W praktyce, w zależności od lokalizacji, ceny są porównywalne z rynkowymi. Niewątpliwie zaletą Funduszu jest fakt, iż wynajmowane mieszkanie jest wykończone (w tym także jeśli chodzi o meble i armaturę w łazience i w kuchni) oraz pewność co do osoby wynajmującego. Najemca, oprócz czynszu, uiszcza także opłaty eksploatacyjne i opłaty związane z korzystaniem z lokalu.