MIESZKANIA NA WYNAJEM

MIESZKANIA NA WYNAJEM


22.10.2015
MIESZKANIA NA WYNAJEM

Źródło: Gazeta Wyborcza – Trójmiasto
Fundusz Mieszkań na Wynajem szuka najemców do lokali na terenie Browaru Gdańskiego. To 134 mieszkania o wysokim standardzie, ceny rozpoczynają się od 1,2 tys. zł za 26 m kw. Gdańsk potrzebuje więcej mieszkań na wynajem, a ta forma jest bardzo innowacyjna mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjne przedsięwzięcie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który kupił od dewelopera PB Górski 134 mieszkania w powstającym Browarze Gdańskim przy ul. Kilińskiego 1.
Mieszkania „pod klucz” 22 października rozpoczęło się poszukiwanie najemców do 69 gotowych już mieszkań, pozostałe oferty firma przedstawi do końca listopada.
– Naszą propozycję kierujemy do ludzi aktywnych, którzy nie chcą podejmować jeszcze decyzji o wyborze stałego miejsca zamieszkania – tłumaczy Radosław Stępień, wiceprezes BGK. – Mogą korzystać z niej również pracodawcy, przyciągając specjalistów na kontrakty.
Na wynajem zostaną przeznaczone docelowo 134 mieszkania, w tym: 16 jednopokojowych, 70 dwupokojowych, 34 trzypokojowe, 14 czteropokojowych. Najmniejsze z nich ma 26, a największe 96 m kw.
Każde z mieszkań jest wykończone „pod klucz”, ma wyposażoną w meble i sprzęt AGD kuchnię i łazienkę. O resztę najemcy muszą postarać się sami.
– Na podstawie doświadczeń z Poznania i Piaseczna możemy powiedzieć, że lokatorzy cenią sobie elastyczność wyposażenia – tłumaczy Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości SA. – Chcą czuć się jak u siebie w domu, więc dajemy im wolną rękę, zapewniając tylko najpotrzebniejsze elementy
Im dłużej wynajmujesz, tym mniej płacisz
Ile kosztują mieszkania? Za lokal o powierzchni 26 m kw. na drugim piętrze zapłacimy 1450 zł (umowa od 6 do 23 miesięcy) lub 1250 zł (umowa od 24 do 48 miesięcy). Do tego trzeba doliczyć 121,16 zł opłat eksploatacyjnych. Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 45 m kw. kosztuje odpowiednio 2320 i 1959 zł, opłaty eksploatacyjne wynoszą 205,43 zł. Mieszkanie czteropokojowe (83 m kw.) na piątym piętrze kosztuje 3600 i 3090 zł, do tego należy doliczyć opłaty w wysokości 379,16 zł.
Mieszkanie pokazowe
Zdolności finansowe najemców weryfikuje się na podstawie umowy o pracę lub wyciągu z konta bankowego. – Mówiąc w skrócie, dana osoba musi zarabiać o 800 zl więcej, niż wynoszą zobowiązania związane z wynajmem mieszkania – tłumaczy Słowiński.
Sprawdzą, czy… wyłączyłeś żelazko
Gdańsk jest trzecim miastem, w którym zaczął działać fundusz. Wcześniej z tej oferty można było korzystać jedynie w Poznaniu i Piasecznie. Już niebawem podobny program będzie dostępny również w Krakowie i Warszawie.
– Gdańsk potrzebuje więcej mieszkań na wynajem, dzisiaj to jedynie 4 proc. rynku nieruchomości – wyjaśnia Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. – W Niemczech to 39 proc,, w Danii30 proc. Fundusz Mieszkań na Wynajem to innowacyjna forma. Liczymy na to, że pozwoli ona na zwiększenie mobilności siły roboczej, przyciągnie do Gdańska nowych pracowników. Rewitalizacja nie uda się bez nowej tkanki mieszkaniowej, ożywienia dzielnic takimi inwestycjami.
Model najmu instytucjonalnego jest w Polsce mało popularny. – Wynika z niego szereg korzyści, których nie ma w przypadku wynajmowania od osób prywatnych – przekonuje Ryszard Słowiński. – To stabilność, bo w czasie trwania umowy nie zmienia się wysokość czynszu, nie trzeba się też obawiać, że właściciel mieszkania każe je nagle opuścić. Staramy się też wprowadzać dodatkowe udogodnienia. W jednym z mieszkań mieliśmy już taką sytuację, że najemca wyjechał i nie był pewny, czy wyłączył żelazko. Zadzwonił do nas i sprawdziliśmy to za niego.