PIERWSI NAJEMCY ZA KILKA MIESIĘCY

PIERWSI NAJEMCY ZA KILKA MIESIĘCY


30.09.2015

Źródło: Dziennik Polski

Po inwestycjach w Poznaniu, Gdańsku i Piasecznie, nadeszła kolej na Kraków. Prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Mieszkań na Wynajem kupił pięciopiętrowy budynek przy ul. Polonijnej w Krakowie Prokocimiu.

Do wynajęcia będzie tylko 45 mieszkań jedno- i dwupokojowych o powierzchni od 27 do 46 metrów kwadratowych. Pierwsi najemcy pojawią się w nowym budynku przy ul. Polonijnej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Budynek już stoi, można go podziwiać przejeżdżając ulicą Wielicką.

O tym, kto zostanie najemcą, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Dlatego trzeba na bieżąco śledzić stronę internetową www. jakusiebie.pl, bo tam pojawią się oferty, jak tylko mieszkania gotowe będą do zasiedlenia i za jej pośrednictwem trzeba dokonać rezerwacji.

Każdy lokal będzie opisany osobno i dla niego zostanie ustalona odrębna cena miesięcznego czynszu. Wolno będzie zgłosić się tylko na jedno mieszkanie.

W bloku przy ul. Polonijnej będzie 45 mieszkań na wynajem. Mogą je zająć studenci, osoby samotne, a także rodziny z dziećmi. Wysokości czynszu jeszcze nie ustalono

Trudno dziś ocenić, czy zgłoszeń będzie dużo więcej niż mieszkań. Najem lokali sfinansowanych przez BGK w Poznaniu rozpoczął się w marcu, w Piasecznie w lipcu i nadal są tam jeszcze wolne mieszkania. Te najbardziej atrakcyjne, zwłaszcza najmniejsze, rozeszły się szybko.

O tym, czy rzeczywiście będą chętni na wynajęcie mieszkań przy ul. Polonijnej, zdecyduje cena. Na razie nie ma jeszcze oferty w Krakowie, ale np. w Piasecznie czynsz za 50-me-trowe mieszkanie to ok. 1,3 tys. zł. Można się spodziewać, że dwupokojowe mieszkanie w naszym mieście nie powinno być droższe. Według założeń, lokale udostępniane przez fundusz powinny być o 20 proc, tańsze niż te na wolnym rynku

FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM to program, który ma zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych przeznaczonych dla najemców. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego kupuje mieszkania (najczęściej całe budynki) w największych miastach i oferuje je do wynajęcia po cenach o ok. 20 proc. niższych niż stawki wolnorynkowe. Na ten cel a do roku 2017 zostanie wydane 5 mld zł, co powinno się przełożyć na udostępnienie ok. 20 tys. mieszkań pod wynajem.

Justyna Kwiek, dyrektor ds. komunikacji marketingowej Funduszu Mieszkań na Wynajem spodziewa się dużego zainteresowania nową ofertą. Według niej, ulica Polonijna to świetna lokalizacja, bo jest blisko do przystanków komunikacji miejskiej, w pobliżu są szkoły i przedszkola, centrum handlowe i Collegium Medicum UJ.