UDANY DEBIUT FUNDUSZU MIESZKAŃ NA WYNAJEM

UDANY DEBIUT FUNDUSZU MIESZKAŃ NA WYNAJEM


21.12.2015

UDANY DEBIUT FUNDUSZU MIESZKAŃ NA WYNAJEM

Źródło: Puls Biznesu

Mija rok od pojawienia się pierwszych mieszkań na wynajem w ofercie Funduszu Mieszkań na Wynajem. Są alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą brać kredytów na zakup własnego M. Fundusz Planuje zamknąć 2015r. liczbą 2,4 tys. mieszkań z czego 380 jest już wynajmowanych, na kolejne 1071 podpisano umowy z deweloperami, a 949 jest w trakcie finalizacji decyzji finansowych. Ponad połowa z tych mieszkań zostanie przekazana najemcom do końca 2017r. Wśród wynajętych w tym roku mieszkań są 124 w Poznaniu (przy ulicy Saperskiej), 122 w Piasecznie (ul. Generała Grochowskiego), oraz 134 w Gdańsku (ul. Kilińskiego). Oferta wzbogaci się o 45 mieszkań w Krakowie (przy ulicy Polonijnej), 146 w Katowicach (przy ulicy generała Pułaskiego), ponad 100 we Wrocławiu (przy ulicy Dąbrowskiego) i 229 w Warszawie (ul. Przy Agorze). Inwestycja w Krakowie ma być gotowa do oddania w pierwszym kwartale 2016 r., osiedla we Wrocławiu i w Warszawie w pierwszym kwartale 2017 r. Mieszkania w Katowicach będą gotowe w II kwartale 2017 r.

Ceny najmu różnią się w zależności od miasta i czasu, na jaki podpisywana jest umowa: od 6 miesięcy do 4 lat z możliwością przedłużenia. W Piasecznie przy ulicy gen. mjr. Jana Grochowskiego 5 cena najmu przy podpisywaniu umowy na 2 – 4 lat za około 33-metrowe mieszkanie jednopokojowe z aneksem kuchennym wynosi 900 zł plus 130,01 zł zaliczki na opłaty eksploatacyjne. Wszystkie mieszkania są wykończone pod klucz i wyposażone w sprzęt AGD i meble. W pierwszej inwestycji Funduszu – w Poznaniu przy ulicy Saperskiej 32 – cena najmu przy podpisywaniu umowy na 2-4 lata za mieszkanie dwupokojowe z kuchnią o powierzchni około 38 mkw. wynosi 1150 zł, do podanej kwoty należy doliczyć 131,73 zł zaliczki na opłaty eksploatacyjne.

– Każdy, kto podpisze umowę, może mieć pewność, że jej warunki zostaną dotrzymane, jeśli sam będzie się z nich wywiązywał. Dotyczy to także gwarancji stałej ceny najmu przez cały czas trwania umowy – mówi Ryszard Słowiński, prezes BGK Nieruchomości.

Od września mieszkania mogą też wynajmować firmy dla swoich pracowników albo na prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej. Obecnie około 15 proc. wynajętych lokali zajmują firmy.