NOWE STANDARDY RYNKU NAJMU W POLSCE

NOWE STANDARDY RYNKU NAJMU W POLSCE


01.12.2015

NOWE STANDARDY RYNKU NAJMU W POLSCE

Źródło: Przegląd komunalny

Fundusz Mieszkań na Wynajem to program podjęty z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu poszerza się oferta atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich aglomeracjach.

W Polsce tylko 4,2% mieszkań użytkowanych jest przez najemców na zasadach rynkowych. W krajach, gdzie rynek nieruchomości jest bardziej dojrzały, znacznie więcej osób wynajmuje mieszkania: w Wielkiej Brytanii jest to 17,5%, a w Niemczech prawie 40%. Wartość całego rynku najmu w Unii Europejskie szacuje się na 570 mld euro. Niemcy, Francja i Wielka Brytania odpowiadają za 70,5% wartości tej kwoty1.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to program podjęty z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu poszerza się oferta atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich aglomeracjach. Aktualnie Fundusz oferuje możliwość wynajmu mieszkań w Poznaniu oraz w Piasecznie w aglomeracji warszawskiej, a od 30 listopada 2015 r. także w najnowszej inwestycji Funduszu w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz, w obszarze Browaru Gdańskiego.

Celem programu nie jest dostarczenie alternatywy dla mieszkań socjalnych czy komunalnych. Fundusz Mieszkań na Wynajem działa na zasadach komercyjnych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. Jego misją jest zwiększenie mobilności zawodowej Polaków i stworzenie realnej alternatywy dla kredytu hipotecznego. Wynajmując mieszkanie od właściciela instytucjonalnego, jakim jest Fundusz, najemca zyskuje pewność stabilności i przewidywalności decyzji właściciela mieszkania. Fundusz Mieszkań na Wynajem tworzy nowe standardy na rynku najmu, a jego celem jest popularyzacja najmu mieszkań realizowanego przez instytucjonalnych wynajmujących.

Już w pierwszych miesiącach działalności Funduszu spotkał się on z dużą liczbą zapytań dotyczących najmu mieszkań dla pracowników lub w celu prowadzenia biura czy innej działalności gospodarczej. Wychodząc naprzeciw tym zapytaniom, od września br. Fundusz wprowadził ofertę najmu mieszkań dla firm — przeznaczonych zarówno na cel mieszkaniowy dla pracowników, jak i do prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej.